+48 509 344 489
kontakt@annagaworska.pl

Człowiek w ujęciu psychobiologii

Człowiek w ujęciu psychobiologii


Zastanawiałeś się kiedyś z jakiego powodu pracujesz tam gdzie pracujesz? Dlaczego tworzysz związek z partnerem o konkretnym typie osobowości? Czy wiesz, z jakiego powodu Twoje ciało doświadcza choroby? Dlaczego podejmujesz określone decyzje a innych unikasz?

Czy możesz sobie wyobrazić, że decyzje, które podejmujesz wynikają z pewnych specyficznych uwarunkowań i doświadczeń nie tylko Twoich ale tych, którzy byli przed Tobą?

Psychobiologia to połączenie różnych dziedzin nauki. Swoje podłoże tworzy z Recall Healing, Biologiki, biologii przekonań. Subtelnie balansuje między biologią – nauką o prawach, które rządzą organizmami żywymi, sferą duchową i emocjonalną. Rozpatruje człowieka całościowo, w połączeniu … w zależności i kontekście. Nie osobno. Daje nowe spojrzenie na zrozumienie tych klocków, z których się składamy. Pomaga je zrozumieć. Podchodzi do człowieka holistycznie. Od ciała poprzez umysł i duszę. Przez prawdy życiowe, którymi mniej lub bardziej podlegamy i które kierują naszym życiem.

Przychodzi z pomocą wtedy, kiedy zawodzą wszystkie „racjonalne” środki, które stosujesz, kiedy dajesz sobie zgodę na to by z innej perspektywy spojrzeć na siebie. „Myślę pozytywnie, ale nic się nie zmienia”, „Stosowałam już milion różnych diet”, „Lekarze nie wiedzą, skąd u mnie ta dolegliwość”. Wiesz dlaczego akurat wtedy szukasz innych dróg? Bo zaczynasz poddawać w wątpliwość te, które stosujesz i nie zadziałały, kiedy poddajesz w wątpliwość racjonalny umysł i zaczynasz się zastanawiać, że „coś być musi do cholery za zakrętem”. Praca polega na zrozumieniu i uwolnieniu schematów i wzorców oraz programów, które sterują naszym życiem.

Co nas zatem kształtuje?

Przychodzimy na ten świat w określonych, specyficznych okolicznościach. Jest to tak zwany projekt – cel (plan – cel) na nasze życie czyli bezwiedna projekcja rodziców. To zdarzenia, emocje i doświadczenia jakie towarzyszyły życiu Twoich rodziców w okresie okołoporodowym. Obejmuje okres 9 miesięcy przed Twoim poczęciem, ciążę oraz okres 9 miesięcy po narodzinach. Ten czas programuje Twoje życie, wpływa na podejmowane przez Ciebie decyzje i wybory – lub ich brak – w przyszłości. W tym właśnie czasie, sposób w jaki Twoi rodzicie emocjonalnie przeżyją swoje doświadczenia ma wpływ na Ciebie. Ich przeżycia stają się również Twoimi doświadczeniami, zapamiętujesz je tak, jak zapamiętali je Twoi rodzice.

Kolejny ważny element z punktu widzenia psychobiologii to przekaz transgeneracyjny. Tworzy nas nasza historia. Doświadczenia naszych przodków. Zobacz jak łatwo zapisuje się to w naszej pamięci. Często powielamy zachowania naszych rodziców, ponieważ oni byli dla nas pierwszym wzorem, pokazywali nam świat, przekazali swoje przekonaniami na swój temat, które … sami słyszeli od swoich rodziców. Oni zaś od swoich rodziców … Historia nie tak daleka, raptem kilkadziesiąt lat … Chyba każdy z nas przechodził przez etap poszukiwania swoich przodków, chciał zgłębiać ich historię. Bo historia tworzy naszą tożsamość. Te połączenia są silne. Lojalność rodowa nie pozwala się wymiksować z systemu tak łatwo. Jeśli Twoja rodzina doświadczyła emocjonalnie trudnych zdarzeń np. przesiedleń w czasie wojny lub uciekała żeby uniknąć śmierci, to ty w imię tej lojalności możesz teraz „wędrować” z miejsca na miejsce, mając dziwną trudność żeby osiąść gdzieś na dłużej. Bo w Twoim programie wciąż żywa jest pamięć przodków, którzy przeżyli właśnie dzięki temu, że uciekali. A Twoim biologicznym celem jest przeżyć. Więc, żeby żyć, ty też uciekasz. Lojalnie wobec swoich przodków, by przedłużyć ród, by nie zginąć. Ta symbolika ma bardzo duże znaczenie w życiu i wpływa na nasze życiowe wybory.

Również twoje schorzenia niosą informację. Jest zależność między chorobą a emocjami, które przeżywamy, które przeżywali nasi rodzice i przodkowie. Dziś zupełnie inaczej patrzymy na chorobę niż dotychczas. Ważne staje się zrozumienie znaczenia choroby i jej przyczyny.  Jeśli masz problem, to potrzebujesz go sobie najpierw uświadomić. Nazwać. Miej również świadomość, że możesz to zmienić i nie musisz dłużej podążać za tym, co Ci nie służy a do tej pory „ratowało”. Tak. Biologia jest logiczna. Prosta. Uciekasz gdy się czegoś boisz. Biologia będzie dążyć do utrzymania Cię przy życiu. Za wszelką cenę. Dlatego nie będziesz zarabiać więcej niż … bo Twoja podświadomość zapamiętała doświadczenie rodowe, któregoś z członków rodziny, który być może powiesił się po tym jak go okradziono z majątku. Być może teraz ty bezwiednie pamiętasz o tym, że posiadanie więcej pieniędzy grozi „utratą życia”. Jest jeszcze trzeci ważny element tej całej układanki. Świadomość, że możesz się od tego uwolnić. Puścić całkowicie. Możesz uwolnić się od powtarzania wzorców i schematów zachowań, które Ci dłużej nie służą, które kiedyś może i miały sens, ale teraz straciły na wartości.

Doświadczenie o silnym wydźwięku emocjonalnym daje reakcje w postaci zmian chorobowych. Zmiany te zależą od intensywności przeżywanego konfliktu czyli … od znaczenia jakie sami nadaliśmy doświadczeniu. A znaczenie nadajemy właśnie przez to co za nami, co nas ukształtowało.

Wszystko to ma prowadzić do jednego. Do zrozumienia siebie i mechanizmów nami rządzących. To dopiero daje wpływ na wybór naszych reakcji i podejmowanych decyzji, w myśl których już nie musisz powielać tego co za Tobą. Jedyne co możesz to zrozumieć i uwolnić emocjonalnie od tych przeżyć.

Jeśli coś w Twoim życiu powtarza się jak mantra i nie wiesz dlaczego ale wciąż nie masz oczekiwanych rezultatów to może przyszedł czas na spojrzenie w siebie z zupełnie innej, szerszej perspektywy …

————————-

Wszystko wydarza się dla Ciebie a nie Tobie. Tobie nic się nie dzieje. Nic przeciwko Tobie. Każde doświadczenie jest skarbnicą wiedzy o sobie. Przychodzi po to byś wzrastał. Doświadczał, doznawał odkryć o sobie. Byś uwalniał się od tworów swojej własnej wyobraźni. Od strachów, które wytworzył Twój umysł.

Zapraszam na konsultacje indywidualne oraz na kameralne otwarte warsztaty „Psychobiologia w praktyce”. A jeśli zbierzesz 6 osób, mogę takie warsztaty przeprowadzić na zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *