+48 509 344 489
kontakt@annagaworska.pl

Działaj tunelowo

Działaj tunelowo

Pod tym jakże przewrotnym tytułem kryje się moje niedawne odkrycie dotyczące strategii efektywnego działania. Testowanie różnych metod pracy nad sobą pozwoliło mi wypracować moje własne wnioski, które zebrałam w jednym zdaniu: Myśl systemowo, działaj tunelowo

Chodzę po górach. Bardzo lubię i cenię taką formę spędzania czasu. Góry wiele mnie uczą. Tam znajduję „prawdy życiowe”, które pozwalają mi uporządkować siebie. Im więcej wiem o sobie, tym bliżej mi do prostoty w myśleniu, mówieniu i działaniu. Co zatem kryje się w tym jednym zdaniu?

Wyobraź sobie, że idziesz w ciemności, masz na głowie tylko lampkę. Światło, które z niej pada oświetla tylko najbliższy krok przed Tobą, który stawiasz (działanie tunelowe). Ty wiesz gdzie jesteś i dokąd idziesz (myślenie systemowe).

MYŚL SYSTEMOWO

Myśl o swoim życiu jak o systemie połączeń. Tak jak każdy, funkcjonujesz w określonych środowiskach – domowych, rodzinnych, zawodowych, prywatnych. Otaczają Cię konkretni ludzie z którymi łączą Cię określone relacje. Zachowujesz się w określony sposób w konkretnych sytuacjach. Masz określony system norm, przekonań, wartości. Przyjmujesz określone role w życiu – matki, ojca, dziecka, kobiety, mężczyzny, pracownika, pracodawcy itd. Za Tobą jest określona historia Twojego życia, która ma na Ciebie wpływ. To wszystko tworzy system naczyń ze sobą powiązanych, który na siebie oddziałują.

DZIAŁAJ TUNELOWO

Wydatkuj swoją energię koncentrując się na konkretnym zadaniu, które masz do wykonania w chwili, w której jesteś, bo ono jest najważniejsze. Jak jesz, to jedz. Nie rozpraszaj się zbędnym analizowaniem. Tą umiejętność szczególnie posiadają dzieci podczas zabawy, zwierzęta i osoby, które nauczyły się całkowitego bycia tu i teraz. Ja tego odkrycia dokonałam chodząc po górach. Tam krok, który stawiam jest najważniejszy, zwłaszcza na trudnych technicznie podejściach. Myślenie systemowe pozwala mi dostrzegać to gdzie jestem, w jakiej sytuacji, z kim i dlaczego a działanie tunelowe pozwala mi skupiać się na tym działaniu, które jest ważne na ten moment. Za godzinę, miesiąc, rok co innego będzie ważne.

Do myślenia systemowego prowadzi poznanie i zrozumienie siebie. Im bardziej ogarniesz swój system tym łatwiej będzie Ci działać tunelowo, czyli skupiać się na tym co najistotniejsze. Zacznij więc od zrozumienia siebie i swojego systemu. Co Ci to daje? Spokój i skupienie na tym co najważniejsze, bo już wtedy wiesz co najważniejsze jest, na co możesz wpływać, a czego nie musisz zmieniać na siłę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *